Департамент охорони здоров’я
Дніпропетровської обласної державної адміністрації

Телефон гарячої лінії

0-800-50-72-50
з 09.00 до 18.00, крім суботи та неділі

Для людей з вадами зору

Якими мають бути кроки на шляху до усвідомлення національної ідентичності?

Спроби української молоді доторкнутися до національної ідентичності часто зводяться до речей: вишиванка, символіка, музика. І не завжди вдається поринути в розуміння цієї ідентичності глибше. Інколи хлопці та дівчата просто не знають та не відчувають, у який бік їм рухатися.

Якими мають бути кроки на шляху до усвідомлення національної ідентичності?

На це питання серед інших під час прямого ефіру на сторінці Координаційний центр КМУ / Mental Health UA відповів Денис Блощинський, громадський діяч, викладач, співзасновник Фундація соціальних інновацій "З країни в Україну".

І перш ніж почати говорити про необхідні кроки, фахівець радить визначитися: а навіщо вони робитимуться?

«Молоді потрібно знайти свою мотивацію. І перед відповіддю одночасно зробити 2 речі: з одного боку пірнути в глибину себе, а з іншого – вийти на якийсь вищий рівень абстрактних ідей своєї діяльності. Створити те, що я особисто називаю «простір людяності» – він дозволяє розгортати активність в певному контексті. Коли ми спираємось на щось всередині себе, аналізуємо, занурюємося і намагаємося зрозуміти як те, що ми досліджуємо, співвідноситься з глобальнішими системами, з громадою, суспільством чи чимось іншим, що є більше нас за замовчуванням. Візуально ми можемо подивитися і зрозуміти: от я і моє життя, а от щось більше», – пояснює власне бачення Денис Блощинський.

Для підлітків, студентства початком може бути знайомство з тим, що їх надихає на рівні інтересів, хобі, ком'юніті. Не дарма фахівці наголошують на необхідності створення і підтримки спільнот, організації молодіжних обмінів. Бо в субкультурах, в окремих ініціативних групах, командах і товариствах, де є багато молоді, з'являються теми, які це покоління може проблематизувати і почати обговорювати.

За словами експерта, на моменті співвіднесення власного світу у хлопців і дівчат виникатимуть певні питання. Якими будуть ці питання, чим вони будуть мотивовані – залежатиме від того, що відбувається у цій конкретній спільноті, з іншими молодими людьми поруч.

Денис Блощинський також рекомендує працювати в напрямку трансформації, щоб життя постійно наповнювалося новими контекстами. Під час переходу між ними почнуть вироблятися нові сенси, неочікувані для молодої людини.

Наприклад, можна взяти собі за правило:

  • щодня я отримую нову інформацію
  • щотижня знайомлюсь з людиною або групою людей
  • щомісяця відвідую інше місто / середовище, до якого я долучаюся
  • щороку отримую знання з нової дисципліни або долаю певний глобальний виклик для себе

«Якби я пояснював молодим хлопцю чи дівчині, що таке національна ідентичність, я б сказав так: це фільм про душу нації, який обов'язково потрібно подивитися від початку до кінця. Не робити висновки про окремі сцени і про ролі героїв. А після перегляду зазирнути в себе і зрозуміти, що в тобі починає звучати, чим бринить результат цього фільму. Тому що компоненти національної ідентичності рухливі. Вони перебувають у постійній динаміці, бо ідентичність – це люди, це взаємозв'язки, які з’являються між людьми, і це те, що утворюється вже між людьми всередині і цими взаємозв'язками. Тобто така багатогранна взаємодія, яка дає можливість людині усвідомити, що вона причетна до певної великої сутності, до певного феномену, який надає сили та переформатує саму людину», – зазначив експерт.

І вже як наслідок настає усвідомлення того, до якої нації людина належить, в який спосіб це розгортається у її пам'яті, яке забарвлення приносить силам і яку кількість енергії надає. Після цього вона може по-іншому себе відчувати і діяти в реальному житті, адже національна ідентичність здатна стати місцем зростання для кожної особистості.

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.

Повний запис ефіру з Денисом Блощинським у розділі відео або за посиланням  https://www.youtube.com/watch?v=MFDyOcn73F4

Більше джерел для підтримки себе та людей поруч – на платформі «Ти як?»  https://howareu.com

#тияк